26 lipca 2024 roku na Stade de France w Saint-Denis. Pokaz świetlny i muzyczny, mający na celu zaprezentowanie bogatej historii i kultury Francji. Defilada narodów z udziałem wszystkich olimpijczyków. Kulminacją ceremonii będzie zapalenie ognia olimpijskiego.
Rozgrane w 35 obiektach sportowych w Paryżu i 9 innych miastach Francji.Paryż : Stade de France, AccorHotels Arena, Palais des Sports, Stade Roland Garros, Palais Omnisports de Paris-Bercy, Velodrome National de Saint-Quentin-en-Yvelines, Parc des Princes , Stade de France.
Zawody
Pozostałe miasta:Bordeaux,Lille,Lyon,Marsylia,Nicea,Nantes,Saint-Étienne,Tuluza.
Nowości
Stade de France wykorzystany jako arena do pływania i pięcioboju nowoczesnego. Wykorzystanie historycznych obiektów, takich jak Pałac Wersalski (strzelectwo) i Inwalidzi (szermierka).
Transport
Rozwinięta sieć transportu publicznego, obejmująca metro, autobusy, tramwaje i pociągi. Dostępne bilety transportowe dedykowane kibicom olimpijskim. Możliwość wypożyczenia rowerów i hulajnóg elektrycznych. Strefa dla pieszych w centrum Paryża ułatwiająca przemieszczanie się kibiców.
Szeroka gama opcji zakwaterowania, od luksusowych hoteli po hostele i Airbnb. Oficjalna platforma olimpijska do rezerwacji zakwaterowania. Możliwość zakwaterowania w wiosce olimpijskiej.
Breakdance – debiutuje jako oficjalna dyscyplina olimpijska. Pozostałe nowe dyscypliny zostaną ogłoszone w późniejszym terminie. Kandydaci do debiutu: skateboarding, surfing, wspinaczka sportowa, lacrosse, squash.
Klasyfikacja medalowa
System punktowy oparty na miejscach zajętych w zawodach. Złoto za pierwsze miejsce, srebro za drugie i brąz za trzecie. Możliwość remisów i przyznania dwóch medali za to samo miejsce. Aktualna klasyfikacja medalowa jest dostępna na stronie igrzysk.
Kraje
Udział ponad 200 krajów ze wszystkich kontynentów świata.
Nowe kraje debiutujące na igrzyskach olimpijskich.
Zwiększona reprezentacja krajów rozwijających się. Rosja i Białoruś nie weźmie udziału tak zadecydował Międzynarodowy Komitet Olimpijski. Będą jednak mogli rywalizować w konkurencjach indywidualnych, gdy spełnią pewne warunki.
Medale zaprojektowane przez Philippe’a Starcka, znanego francuskiego projektanta. Możliwość rozdzielenia medalu na trzy części, symbolizujące wartości olimpijskie: przyjaźń, szacunek i doskonałość. Awers medalu przedstawia wizerunek Marianne, symbolu Republiki Francuskiej. Rewers medalu przedstawia dyscyplinę sportową i datę igrzysk. Na krawędzi medalu wygrawerowano motto igrzysk: “Ensemble pour un avenir meilleur” (“Wspólnie ku lepszej przyszłości”).
Wyprodukowane z metali pozyskanych z recyklingu. Zrównoważony proces produkcyjny, minimalizujący wpływ na środowisko. Pamiątkowa wartość dla olimpijczyków.
Unikalny Design
Paryż po raz ostatni organizował igrzyska 100 lat temu. I to właśnie tam po raz pierwszy Polacy stanęli na podium i odebrali olimpijskie medale. Srebro dostali wtedy polscy kolarze: Józef Lange, Jan Łazarski, Tomasz Stankiewicz i Franciszek Szymczyk, w wyścigu torowym na 4 km. Brązowy medal uzyskał w konkurencji skoków przez przeszkody Adam Królikiewicz.
Kiedy po raz ostatni były organizowane Igrzyska Olimpijskie w Paryżu
Równouprawnienie na Igrzyskach Olimpijskich 2024r.
Zapowiedziano na konferencji, że zostanie w tym roku będzie pełne równouprawnienie. W żeglarstwie będą mogli razem uczestniczyć mężczyźni oraz kobiety. Został usunięty z Igrzysk męski chód na 50km.
11 sierpnia 2024 roku na Stade de France. Podsumowanie igrzysk i prezentacja osiągnięć olimpijczyków. Pokaz sztucznych ogni i muzyki. Przekazanie flagi olimpijskiej miastu gospodarzowi kolejnych igrzysk olimpijskich. Igrzyska Olimpijskie w Paryżu 2024 zapowiadają się na niezapomniane wydarzenie sportowe i kulturowe. To nie tylko święto rywalizacji sportowej, ale również okazja do poznania bogatej historii i kultury Francji, a także do promowania wartości olimpijskich, takich jak przyjaźń, szacunek i doskonałość.